Povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima u saopštenju Međunarodnog instituta za štampu (IPI) navodi se da nekažnjivost za zločine nad novinarima i dalje ostaje visoka, jer vlade ne uspevaju da privedu počinioce pred sud.
Od prošlog oktobra, čak 52 novinara nastradala su zbog svog rada, navodi IPI, a najmanje 24 novinara su ubijena u ciljanim napadima.
Za još 15 slučajeva ubistva novinara se smatra da su verovatno bili ciljevi napada, ali se i dalje istražuju motivi. U saopštenju se dodaje da je sedam novinara ubijeno u Siriji i jedan u Iraku koji je izveštavao o oružanom sukobu, dvoje je nastradalo u Iraku, jedan u Avganistanu izveštavajući o građanskim nemirima, dok su dva novinara ubijena za vreme zadatka, saopštio je IPI.
U skoro polovini slučajeva odgovorni za ove zločine su i dalje na slobodi.
Analiza IPI u ovim slučajevima pokazuje alarmantno nedovoljan odgovor vlasti na teške zločine nad novinarima. Do sada je bilo hapšenja samo u 10 slučajeva, po pet u Americi i Aziji.
Neprekinuti ciklus nekažnjivosti za zločine nad novinarima podgreva dalje nasilje nad štampom u vreme kada je slobodan protok vesti vredniji nego ikad ranije, ocenio je zamenik direktora IPI Skot Grifen.
Neuspeh da se oni koji ubijaju novinare privedu pravdi je neprihvatljiv i predstavlja napad na pravo javnosti da dobija informacije, naveo je Grifen.
Kao i prošle godine, Amerika je imala najveći broj nastradalih novinara 21, uključujući osam u Meksiku, pet u Hondurasu, po dva u Kolumbiji i Venecueli i po jedan u Brazilu, Gvatemali, Haitiju i Paragvaju.
U Aziji je ubijeno 11 novinara, troje na Filipinima, po dva u Indiji, Indoneziji i Pakistanu i po jedan u Kambodži i Bangladešu.
U Africi su dva novinara ubijena u Nigeriji, a po jedan u Demokratskoj Republici Kongo i Somaliji.
Novinar je umro u ciljanom napadu u Jemenu, a drugi je pronađen mrtav u svom automobilu u Iraku, dok je u Kataru smrt novinara u zatvoru pod istragom, dodaje se u saopštenju.
Izvor: N1