петак, 19 априла

Orlovi na korak do Evropskog prvenstva u fudbalu: Neka se spremi Škotska

Fudbalska reprezentacija Srbije, nakon pobede nad Norveškom od 1:2 (0:0) plasirala se u finale baraža za Evropsko prvenstvo koje će se održati 2021. godine.

Protivnik Srbije će u finalu baraža, 14. novembra u Beogradu, biti selekcija Škotske, koja je sa 1:0 savlada ekipu Izraela.

Bila je ovo, verovatno i najbolja utakmica Srbije u poslednjih nekoliko godina. Meč je odigran u Oslu, uz prisustvo 200 navijača.

Iako na početku meča, Srbija nije imala ulogu favorita, gosti su redom, preko Maksimovića, Đuričića i Lazovića u prvih sedam minuta već stvorili nekoliko poluprilika. Nastavila je Srbija da uz prodore Lazovića po desnoj strani, sigurnu igru Gudelja i Maksimovića na sredini terena,veoma stabilnu bekovsku trojku u formaciji Kolarov-Milenković-S.Mitrovići neverovatnu borbenost Aleksandra Mitrovića, stvara prilike, apsolutno kontroliše utakmicu i drži konce igre u svojim rukama.

Igrao se 32. minut kada je pritisak Srbije opao, a Norveška je to umalo iskoristila. Holand, najbolji igrač norvežana je sjajno šutirao glavom sa šest metara nakon kornera sa desne strane, ali je Maksimović intervenisao sa gol linije.

Nakon 5 minuta krize, u 35. minutu Mitrović je nakon centaršuta Đuričića, kojeg je proigrao Tadić, imao prvu stopostotnu priliku, Ipak, šutirao je preko gola.

Do kraja poluvremena, igralo se pretežno na sredini terena bez pravih prilika ali uz kontrolu i veći posed lopte Srbije, pa je nakon 45 minuta rezultat ostao nepromenjen.

Ako izuzmemo prvih nekoliko minuta, odlučno je Srbija otvorila i drugo poluvreme. Dok su Norvežani samo povremeno pretili iz kornera (jedini segment igre u kojem su bili uspešniji od Srbije) i prekida, savršene prilike Srbije su se ređale jedna za drugom. Prvo Đuričić, pa Mitrović. Sa pet metara šutirali su u golmana domaćih i jedan i drugi za samo nekoliko minuta. Međutim, zbog sjajnih intervencija Jarštejna rezultat se još uvek nije promenio.

Usledio je period mirnije igre u kojem je Norveška imala nešto veći posed lopte, ali bez opasnosti po gol Srbije. Uz to, Srbija je stvorila i nekoliko poluprilika, od kojih valja naročito spomenuti šut Kolarova sa nekih 30 metara.

Igrao se 80. minut kada je selektor Srbije Ljubiša Tumbaković, izvršio dvostruku izmenu, i umesto Maksimovića uveo Milivojevića, a umesto Đuričića, Sergeja Milinkovića Savića.

Nije Sergeju trebalo mnogo vremena. Samo dva minuta kasnije sa nekih 35 metara Tadić je odlično centrirao, pronašao Mitrovića na drugoj stativi, a ovaj sjajno asistirao Milinkoviću-Saviću koji nije imao težak zadatak da zatrese gotovo prazan gol.

Norveška je zatim, krenula na sve ili ništa, što im se, i pored agresivne igre Srbije na sredini terena isplatilo, kada je Norman u 88. minutu neometan šutirao sa ivice šesnaesterca i zatresao mrežu Predraga Rajkovića. Do produžetaka nije bilo promene rezultata.

U toku ekstra vremena, na terenu je postojao samo jedan tim. Posle stative Lazovića, apsolutnu dominaciju i znatno bolju igru Srbija je uspela da materijalizuje u 103. minutu kada je nakon sjajne akcije Tadića, Lazovića i Mitrovića, Sergej Milinković Savić, savršenim lobom matirao golmana domaćih po drugi put. Do kraja drugog produžetka, Norveška nije uspela da zapreti ozbiljnije, a Srbija je mogla i do ubedljivije pobede.

Nakon brojnih teških trenutaka i utakmica mučnih za gledanje, i pored kiše koja je u Oslu neprestano padala, izgleda da je došlo vreme za svanuće srpskog reprezentativnog fudbala. Šansa za Orlove  je tu, sada samo da glava ostane hladna.