
Na 13. Međunarodnoj studentskoj nedelji u Beogradu, sinoć je održan tradicionalni Sajam država, na kome su studenti, učesnici ovog značajnog događaja za Srbiju kao zemlju domaćina, predstavili svoja nacionalna jela, kulturu, nošnje…
Bili smo i mi tamo, te ćemo pokušati da vam prenesemo delić sjajne atmosfere sa ovog događaja.
Event cenar Just&Lobby u Luci Beograd, gde je ovaj Sajam održan, bio je premali da bi primio sve zainteresovane učesnike i goste, gužva što bi rekli ovde kod nas „od vrata“. Mladost, pozitivna energija, to smo videli i osetili čim smo došli, nije falilo ni ljubaznosti ovih mladih ljudi, kulture, poštovanja, jer oni su svet, bez obzira odakle su.

Studenti iz Hrvatske su u ponudi imali jela: slaninicu, kavurmu, čvarke, kulen. Doneli su svoju pancetu, čuvene Kiki bombone, pelin, ali i rakiju višnju:
– To je sve balkanska kuhinja i hrana – kaže za RIC Ela Gazivoda, koja nije krila zadovoljstvo što je deo ovog festivala. – Prvi put sam na ISWiB-u, super je ovde, ljudi su odlični, razne kulture, ali svi smo na istom mestu sa istim ciljem, tako da baš se dobro osećam.

Nakon balkanske kuhinje, dolazimo do alžirske, upoznali smo Amira i Ejmena. Simpatični momci su oduševljeni Beogradom, a mi smo probali jedan od slatkih specijaliteta iz njihove tradicionalne kuhinje:
– Ovo je slatka hrana, urme koristimo kao glavni sastojak, kolač se zove ’tafis’, a u ponudi imamo i ’karki’ slatkiš, kao i ’bradž’ – objašnjava Amir. Gost iz Alžira kaže da je po prvi put u Beogradu, da je grad divan, pohvaljuje organizaciju ISWiB-a i dodaje da se oseća veoma dobro, kao i njegove kolege.

Učesnica Sara Sitnić iz Bosne i Hercegovine kaže da je veoma zadovoljna festivalom, volonterima, ponudili su ćevape, lokum i urmašice, ali bureka nije bilo:
– Najpoznatiji smo po bureku, ali dođite u Sarajevo i poješćete pravi burek – kaže simpatična Sara i dodaje da se burek pravi isključivo sa mesom, a sve ostalo je nešto drugo…
Dok se probijamo kroz masu ljudi, nailazimo na troje studenata iz Egipta, Jemena i Rumunije, koji poziraju za naš portal, i poručuju da se smejemo, volimo i poštujemo jedni druge.

Primećujemo štandove Albanije, Nemačke, Kine, Jemena, Kirgistana, a razgovaramo sa Iarom Ferreira Bragom iz Brazila:
– Želite li da probate naše nacionalno piće ’kašasu’? – sipa nam u maloj plastičnoj čaši. Gutljaj, vatra je krenula niz grlo, hm, liči na srpsku rakiju, ali je verujete, „otrovnija“. Iara nam je ponudila i slatkiš koji se zove „pasata“, i podelila svoje utiske o ISWiBu sa nama:

– Ovo je jedno neverovatno iskustvo, po prvi put sam ovde, uživam mladi iz celog sveta, dobra energija. Grad je veoma veliki, juče je sve bilo zatvoreno i blokirano zbog posete Makrona (francuskog predsednika, prim.aut), ali do kraja festivala imaću priliku da upoznam Beograd i Srbiju još bolje, što me jako raduje – istakla je Iara.
Tu je naravno i Crna Gora ili Montenegro, kako više volite. Oni su, tradicionalno, polako, smireno, bez žurbe, spremali svoj sto sa posluženje, crnim vinom i Njeguškom pršutom, ali i čokoladicu Čiča Gliša.

– Ova čokoladica se proizvodi već godinama u Danilovgradu, a Njeguška pršut je neizostavna – priča nam Isidora Drašković i dodaje da učestvuje prvi put na festivalu u Beogradu, ali i da je bila na istom u Norveškoj:
– Druženje je odlično, mi smo se već svi međusobno upoznali. Ima puno aktivnosti u ovih osam dana i sve je odlično organizovano ovde u Beogradu – ističe Isidora.
Prolazimo pored stolova rezervisanih za Rumuniju, Dansku, i primećujemo najveću gužvu za stolom domaćina, Srbije. Nismo se obrukali, imalo je tu da se pojede i popije, jedva smo prišli trpezi.

Božidar Tančić nam je detaljno objasnio šta je sve Srbija spremila za goste:
– Mogu da probaju različite vrste rakije, pihtije, salate, pršute, kulen,. Tu je naravno i domaći em, noblice i nezaobilazna plazma, možda i ne treba da čudi što smo najposećeniji štand .

Ova pozitivna energija je i našoj redakciji ispunila srce, videti mlade ljude koji poštuju svoju državu, ali su stanovnici sveta, srećni, pozitivni i nasmejani je neprocenjivo. Otišli smo sa Sajma nasmejani i puni pozitivne energije, lepo je znati da postoje i oni koji iskreno veruju u bolji svet i lepšu budućnost, i rade na tome da to bude u realnosti baš tako.
Foto: RIC
Miljan Paunović je urednik portala Media Start Info (koji radi iz ljubavi), zaposlen je na poziciji zamenika šefa deska na portalu Biznis.rs (zavoleo je i ekonomske-biznis teme), inače je diplomirani politikolog i autor dva romana „Soba tajni“ i „Tuneli prošlosti“. Član je Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).